Lapozgatás régi emlékeink között
Hívtak már minket túristának, meg ki tudja, még minek, most éppen Természetjárók vagyunk!
Történetünk az óskorra nyúlik vissza, de nem kell megijedni: mi most csak kb. 70-80 évet megyünk vissza az időben, azt is csak képzeletben.
Felkészültetek?
Hát akkor RAJTA!
A Szakosztály dokumentálhatóan 1952-től számítja önálló létezését. Ezt megelőzően a Lokomotív Turista Egyesület keretében működött. A Szakosztály – kezdettől fogva – a Sport Club tagságon túlmenően tagja a Magyar Természetjáró Szövetségnek és megalakulásától az Országos Vasutas Természetbarát Szakbizottságnak, majd az 1990-ben megalakult Vasutas Természetjáró Szövetségnek.
A kezdetektől napjainkig sokféle formában túrázhattak tagjaink. Korábban – a népszigeti csónakház adta körülményekkel élve – volt lehetőség vízen, kajakkal, kielbottal evezni a folyókon, tavakon. A hegyekben síléccel siklani a havas lejtőkön, magashegyi sziklamászást folytatni és autós túrákon fedezni fel hazánk és a környező országok nevezetességeit. Manapság pedig a kerékpározás került előtérbe, melynek előnye az egy nap alatt meglátogatható nevezetességek nagy számában – igaz, főleg síkvidéki helyszíneken – érvényesül.
A Szakosztály neve az évek során több alkalommal – legutóbb 2019-ben – változott. Ettől az időponttól használjuk a MÁV Vasutas Sport Club Természetjáró Szakosztály elnevezést.
A Szakosztály vezetői az elmúlt 70 évben:
Forgó János 1952 – 1970 19 év
Bálint Emil 1970 – 1975 5 év
Marosi Miklós 1975 – 1998 22 év
Bogschütz Béláné 1998 – 2014 16 év
Honvári Terézia 2014 –
Taglétszámunk 1993 óta minden évben meghaladta a 100 főt, az elmúlt 10 év átlagos éves taglétszáma 120 fő volt. 2021-ben 115 fő tartozott a Szakosztályhoz.
Szakosztályunk évente, az adott évre tervezett túráiról Rendezvénynaptárt készít, melyben átlagosan 65-70 túraprogram található. Túráink között egynapos és többnapos, belföldi és külföldi túrák is szerepelnek.
A korszerű információs csatornákat is alkalmazzuk, a szervezésben használjuk az e-mailt, túraélményeinket mindenki számára hozzáférhetővé tesszük a MÁV VSC honlapján keresztül.
Többnapos belföldi túráink leggyakoribb helyszínei: a Kőszegi hegység, a Mecsek, a Zempléni hegység. Sajnos 2020-ban a pandémia miatt mind a külföldi, mind a belföldi többnapos túráinkat el kellett halasztanunk.
Hagyományosnak tekinthető többnapos külföldi túránk a téli Magas Tátra, illetve a nyári Erdély túra, de az elmúlt néhány évben jártunk Svájcban, Görögországban és a Délvidéken is.
Évente megrendezésre kerül Szakosztályi összejövetelünk, mely minden alkalommal az ország más-más városát célozza meg.
Rendszeresen részt veszünk a VTSZ szervezésében megrendezésre kerülő programokon is, melyeken szükség esetén tagjaink túravezetést is vállalnak.
2017-ben Szántód-Kőröshegy központtal megrendezett Őszi Csillagtúra Szakosztályunk szervezésében került lebonyolításra, 2020-ban pedig több túrát vezettünk a Gyöngyös központtal megrendezett Országos Találkozón.
2019-ben elnyertük a Trencsényi Zsigmond által, a VTSZ tagszervezetei közötti versenyben felajánlott Vándorserleget.
2005-ben indult el országos mozgalmunk a Gyalogos Balaton Körtúra. Ekkor került kiadásra a túraútvonal leírását és vázlatrajzát tartalmazó igazoló füzet, ekkor még fekete fehér nyomtatásban. A túramozgalom iránti érdeklődést mutatja, hogy 2021-ben az igazoló füzet már negyedik kiadását élte meg – a 2008-ban és 2013-ban megjelent igazoló füzethez hasonlóan – színes kiadásban. Az eltelt időszakban 131 fő teljesítette a 400 km-es túraútvonalat a Balaton körül.
A Szakosztály jelenlegi vezetése a múlt tapasztalatait felhasználva igyekszik a programjait mind színesebbé és érdekesebbé tenni, nyitni az új túrázási, szervezési, megvalósítási módszerek felé.
Sátoraljaújhely, 2022. június 23.
Honvári Terézia
szakosztályvezető
MÁV VSC
Természetjáró Szakosztály