Lapozgatás régi emlékeink között
Hívtak már minket túristának, meg ki tudja, még minek, most éppen Természetjárók vagyunk!
Történetünk az óskorra nyúlik vissza, de nem kell megijedni: mi most csak kb. 70-80 évet megyünk vissza az időben, azt is csak képzeletben.
Felkészültetek?
Hát akkor RAJTA!
A Szakosztály dokumentálhatóan 1952-től számítja önálló létezését. Ezt megelőzően a Lokomotív Turista Egyesület keretében működött. A Szakosztály – kezdettől fogva – a Sport Club tagságon túlmenően tagja a Magyar Természetjáró Szövetségnek és megalakulásától az Országos Vasutas Természetbarát Szakbizottságnak, majd az 1990-ben megalakult Vasutas Természetjáró Szövetségnek.
A kezdetektől napjainkig sokféle formában túrázhattak tagjaink. Korábban – a népszigeti csónakház adta körülményekkel élve – volt lehetőség vízen, kajakkal, kielbottal evezni a folyókon, tavakon. A hegyekben síléccel siklani a havas lejtőkön, magashegyi sziklamászást folytatni és autós túrákon fedezni fel hazánk és a környező országok nevezetességeit. Manapság pedig a kerékpározás került előtérbe, melynek előnye az egy nap alatt meglátogatható nevezetességek nagy számában – igaz, főleg síkvidéki helyszíneken – érvényesül.
A Szakosztály neve az évek során több alkalommal – legutóbb 2019-ben – változott. Ettől az időponttól használjuk a MÁV Vasutas Sport Club Természetjáró Szakosztály elnevezést.
A Szakosztály vezetői az elmúlt 70 évben:
Forgó János 1952 – 1970 19 év
Bálint Emil 1970 – 1975 5 év
Marosi Miklós 1975 – 1998 22 év
Bogschütz Béláné 1998 – 2014 16 év
Honvári Terézia 2014 – 2024 10 év
Veszeli Márta 2024 –
Taglétszámunk 1993 óta minden évben meghaladta a 100 főt, az elmúlt 10 év átlagos éves taglétszáma 120 fő volt. 2021-ben 115 fő tartozott a Szakosztályhoz.
Szakosztályunk évente, az adott évre tervezett túráiról Rendezvénynaptárt készít, melyben átlagosan 65-70 túraprogram található. Túráink között egynapos és többnapos, belföldi és külföldi túrák is szerepelnek.
A korszerű információs csatornákat is alkalmazzuk, a szervezésben használjuk az e-mailt, túraélményeinket mindenki számára hozzáférhetővé tesszük a MÁV VSC honlapján keresztül.
Többnapos belföldi túráink leggyakoribb helyszínei: a Kőszegi hegység, a Mecsek, a Zempléni hegység. Sajnos 2020-ban a pandémia miatt mind a külföldi, mind a belföldi többnapos túráinkat el kellett halasztanunk.
Hagyományosnak tekinthető többnapos külföldi túránk a téli Magas Tátra, illetve a nyári Erdély túra, de az elmúlt néhány évben jártunk Svájcban, Görögországban és a Délvidéken is.
Évente megrendezésre kerül Szakosztályi összejövetelünk, mely minden alkalommal az ország más-más városát célozza meg.
Rendszeresen részt veszünk a VTSZ szervezésében megrendezésre kerülő programokon is, melyeken szükség esetén tagjaink túravezetést is vállalnak.
2017-ben Szántód-Kőröshegy központtal megrendezett Őszi Csillagtúra Szakosztályunk szervezésében került lebonyolításra, 2020-ban pedig több túrát vezettünk a Gyöngyös központtal megrendezett Országos Találkozón.
2019-ben elnyertük a Trencsényi Zsigmond által, a VTSZ tagszervezetei közötti versenyben felajánlott Vándorserleget.
2005-ben indult el országos mozgalmunk a Gyalogos Balaton Körtúra. Ekkor került kiadásra a túraútvonal leírását és vázlatrajzát tartalmazó igazoló füzet, ekkor még fekete fehér nyomtatásban. A túramozgalom iránti érdeklődést mutatja, hogy 2021-ben az igazoló füzet már negyedik kiadását élte meg – a 2008-ban és 2013-ban megjelent igazoló füzethez hasonlóan – színes kiadásban. Az eltelt időszakban a mai napig 159 fő teljesítette a 400 km-es túraútvonalat a Balaton körül.
A Szakosztály jelenlegi vezetése a múlt tapasztalatait felhasználva igyekszik a programjait mind színesebbé és érdekesebbé tenni, nyitni az új túrázási, szervezési, megvalósítási módszerek felé.
Budapest, 2024. november 21.
Veszeli Márta
szakosztályvezető
MÁV VSC
Természetjáró Szakosztály
Honvári Terézia akkori szakosztályvezető átveszi jutalmát
Szentgyörgyi Magdolna VTSZ Elnöktől, Sátoraljaújhelyen
2022. júniusában.